A legjobb jelszókezelők kisvállalkozások számára
Ha nem is mindent, de egész biztosan szinte mindent saját magunknak kell csinálnunk, ha kisvállalkozást üzemeltetünk. Nem elég, hogy nekünk kell kezelnünk a vállalkozást, ezen felül még rengeteg apróság – kisebb feladatok, találkozók, megbeszélések és adminisztratív feladatok is a nyakunkba szakadnak, mindezt észben tartani és átlátni nem kis kihívás. Jelentős terhet vehetünk le vállunkról egy jelszókezelő használatával, mivel ebben eltárolhatjuk bejelentkezési adatainkat, érzékeny adatainkat és egyéb fontos dolgainkat. Emellett biztonságunkat is jelentősen fokozhatjuk azzal, ha a jelszókezelő által generált véletlenszerű jelszavakat alkalmazzuk a program segítségével, mint ha mindenhol ugyanazt a jelszót használnánk. Utóbbi esetben súlyos kockázatnak tesszük ki vállalkozásunkat: ha egy támadó hozzájut egyik jelszavunkhoz, az összes fiókunkat megszerezheti azzal. Szerencsére a jelszókezelők egyaránt képesek bonyolult, biztonságos jelszavak generálására és azok megjegyzésére. Rengeteg különböző jelszókezelő programot átnéztem, hogy megtaláljam a kisvállalkozóknak leginkább megfelelőket. A legjobb jelszókezelők kisvállalkozások számára
Ha szeretné megtudni, hogy egy jelszókezelőnek milyen szempontoknak kell megfelelnie egy kisvállalkozás számára, kattintson ide.
Hogyan értékeltük 2020 legjobb kisvállalkozói jelszókezelőit?
Most, hogy már képben van a jelszókezelő programok működésével, nézzük át, hogy milyen szempontok szerint értékeltük az egyes programok teljesítményét és kezelhetőségét:
- Funkciókészlet: Milyen funkciókat nyújtanak? Ezekből mennyi érhető el ingyenesen, illetve mennyi fizetős?
- Biztonság: Megfelelő biztonságot nyújt a jelszókezelő? Ha igen, milyen módszerekkel?
- Árképzés: A jelszókezelőknek is vannak különböző csomagjaik és árszintjeik. Egyes programok és csomagok jobb ár-érték aránnyal rendelkeznek, azonban fontos tisztában lenni tudásukkal és árukkal.
2020 legjobb jelszókezelői kisvállalkozásoknak – frissítve
1. LastPass – Legjobban kezelhető
Ezért tetszett nekünk
Bár egészen biztosan hallott már a magánszemélyeknek sokat ajánlott LastPass-ról, a cég kiváló vállalati csomagjai már kevésbé ismertek. Említésre méltó, hogy a cég árazásban és a programban kínált funkciók szempontjából egyaránt megkülönbözteti a nagy- és kisvállalatokat. Például a Teams nevű kisvállalati csomagban többek között az alábbiakat találjuk: csúcsminőségű ügyféltámogatást, adminisztrációs vezérlőpanelt, korlátlan megosztott tárhelyet, valamint saját személyes tárolót minden egyes alkalmazottnak. Emellett a program árképzése se bonyolult: felhasználónként fix éves összeg fizetendő, az előbb említett extra funkciók miatt pedig nagyon megéri befizetni.
Fontos tudnivalók
A LastPass kiválóan segíti alkalmazottaink munkáját, ráadásul nagyszerű segítséget is nyújt nekik a program használatának megtanulásához, így betanítással jóval kevesebb idő telik el. Annyira komoly figyelmet fordítottak erre, hogy az OneLogin, Okta és a Microsoft hivatalos identitáskezelő programjai egyaránt támogatottak. Mindez lényegében annyit takar, hogy bármely jelenlegi (vagy jövőbeli) alkalmazottunk egyszerűen és automatikusan kaphat fiókot úgy, hogy végigmegy a betanítási folyamaton, melynek végén egyből készen is áll a munkára.
Hogyan működik?
Miután végigmentünk a betanítási folyamaton, a LastPass képes bármely népszerű jelszókezelőből áthozni jelszavainkat. Ha eddig még nem használtunk ilyen programot, akkor egyszerűen csak böngészés közben automatikusan elfogja és eltárolja a beírt adatokat.
2. Dashlane – “Smart Spaces” funkciója nagyszerű
Ezért tetszett nekünk
A LastPass-hoz és társaihoz képest kicsit drága Dashlane olyan komoly tudással rendelkezik, hogy megéri a jelentős többletköltséget. Például egy úgynevezett Smart Spaces funkcióval is rendelkezik, mellyel kisvállalkozásunk alkalmazottai saját privát tárolókat is kapnak a megosztott vállalati tároló mellé. Kapunk még egy igen hatékony adminisztratív kezelőpanelt. Itt csoportokba rendezhetjük alkalmazottainkat, jogosultságokat adhatunk nekik, valamint meghatározhatjuk, hogy ki mihez férhet hozzá. Emellett áttekinthetjük őket biztonsági pontszámok alapján, így meggyőződve arról, hogy mindenki megfelelően erős jelszavakat használ a vállalkozás adatainak védelmére.A hackerek ellen nagyfokú titkosítással megtámogatott védelmet nyújt a Dashlane. Emellett a program figyeli a dark web-et: ha az internet sötét bugyraiban észleli bejelentkezési adatainkat, azonnal figyelmeztet minket, hogy azokat azonnal változtassuk meg.
Fontos tudnivalók
A Dashlane Business ugyanúgy tartalmaz beépített oktatási anyagokat és segédleteket, mint a LastPass. Ennek köszönhetően alkalmazottaink gyorsan és problémamentesen tanulhatják meg a program használatát, így pillanatokon belül készen állhatnak annak használatára, ezt követően az automatikus elfogás és kitöltés funkciók működésbe lépnek. Ráadásul a kétlépcsős hitelesítésnek és a biztonságos jelszómegosztásnak köszönhetően adataink biztonságban maradnak cégen belül.
Hogyan működik?
Magunknak is végig kell mennünk a Dashlane bevezető útmutatóin, mielőtt alkalmazottainkat is bevonhatnánk, viszont nagyon megéri ezt a befektetett időt. Emellett fizetés előtt ingyenesen kipróbálhatjuk a programot.
3. RoboForm – Rengeteg tárolási módszer
Ezért tetszett nekünk
A jelszókezelők világában jártasok biztosan ismerik a RoboForm nagyszerűen használható személyes változatát, mert számos hasznos funkciójának, a szervezettséget fokozó eszközeinek és korrekt árképzésének köszönhetően nagyszerű választás. Ugyanezek a jellemzők megtalálhatók a jelszókezelő vállalati változatában is. Kezdésnek érdemes megemlíteni a RoboForm Business felügyeleti paneljét, ahol többek között szerepek kiosztását, engedélyszintek létrehozását, valamint tevékenységnaplók megtekintését végezhetjük. Gyorsan áttekinthetjük alkalmazottaink tevékenységét és láthatjuk, hogy honnan jelentkeztek be és milyen módosításokat hajtottak végre. A RoboForm böngészőt bármilyen internetre kapcsolt eszközről elérhetik alkalmazottaink. Belépés után módosíthatják bejelentkezési adataikat és új bejelentkezéseket, identitásokat valamint pénzügyi adatokat helyezhetnek el az adatbázisban. Emellett mindenki kap saját privát tárolót is.
Fontos tudnivalók
Az igencsak összetett RoboForm Business kiváló oktatási anyagainak köszönhetően bárki számára könnyen megtanulható és használható attól függetlenül, hogy korábban használtak-e jelszókezelőt. Azok, akik már korábban használtak jelszókezelőt, egy CSV fájl segítségével importálhatják korábbi adataikat.
Hogyan működik?
A korábban említett oktatói folyamatokkal gyorsan megtanulható és beállítható a RoboForm Business. Ennek végeztével csak hívjuk meg alkalmazottainkat, akiket legördülő menüben rendelhetünk hozzá az egyes testreszabható csoportokhoz, ezután mindenki elkezdheti feltölteni adatait és fájljait.
4. Keeper – Kiválóan használható bővítményekkel ellátva
Ezért tetszett nekünk
A Keeper is egy nagyszerű jelszókezelő programcsomag, amely kiváló teljesítményét nagyrészben köszönheti az alap jelszókezelőre épülő bővítményeknek. A Keeper például alapból tartalmaz közös és privát tárolókat, lehetővé teszi szerepek kiosztását és fájltároló használatát, ráadásul versenytársaihoz hasonlóan itt is található adminisztrációs vezérlőpanel. A Keeper kiemelkedik társai közül a jelentésekkel, az alkalmazottak betanításával, valamint a KeeperChat bővítménnyel. Kisvállalatunk új alkalmazottainak betanításához személyes oktató szakértőt biztosít a Keeper, így bármikor elérhetünk személyes szakértői segítséget. Kérdezhetünk a szoftver működésével kapcsolatban, de új funkció megjelenésekor igényelhetjük annak bemutatását is. Kapunk még egy részletes jelentést is, ahol áttekinthetjük, hogy ki használ kétlépcsős hitelesítést, milyen fájlokat töltenek fel a cég közös tárolójába, valamint átfogó tevékenységnaplóban érhetjük el a fájlok korábbi verzióit, melyek vészhelyzet esetén egyszerűen vissza is állíthatók.A KeeperChat egy igen hatékony bővítmény, mellyel egész csapatunk egy közös titkosított platformon kommunikálhat. Ezt bármilyen eszközről elérhetjük, a kommunikációt az iparágban szabványos AES-256 titkosítás védi, emellett még a Keeper csapata se láthatja beszélgetéseink tartalmát. Kapunk még lehetőséget önmegsemmisítő üzenetek küldésére is.
Fontos tudnivalók
Habár a fentebb említett funkciók mindegyikét megkapjuk a Business csomagban, a KeeperChat bővítményért már külön kell fizetnünk, ezt mindenképp vegyük figyelembe a program megvásárlása előtt. A Keeper fő programját, valamint a KeeperChat-et egyaránt letesztelhetjük egy ingyenes próbaidőszak keretein belül, így befizetés előtt megnézhetjük, hogy kisvállalkozásunk számára valóban hasznosak-e ezek.
Hogyan működik?
A szoftver beépített oktatási anyagainak és a bármikor elérhető szakértőnek köszönhetően problémamentesen bevezethetjük alkalmazottainkat a Keeper használatába. Nekünk mindössze annyi teendőnk van, hogy feltelepítjük a programot, importáljuk adatainkat, majd az admin-felületen behozzuk kollégáinkat a programba. Ellenőrizhetjük is őket, hogy követik-e a megfelelő biztonsági protokollokat, használnak-e kétlépcsős hitelesítést, valamint hogy a KeeperChat-en kommunikálnak-e.
Mitől lesz egy jelszókezelő a legjobb kisvállalati megoldás 2020-ben?
Szinte mindegyik jelszókezelő kínál céges és nagyvállalati megoldásokat is, azonban mindegyik más-más funkciókkal és árképzéssel rendelkezik. Fontos, hogy tisztában legyen az egyes funkciók hasznosságával – egyeseknek semmi hasznuk nincsen, míg mások jelentősen hatékonyabbá tehetik kisvállalkozásunk működését.
A legjobb jelszókezelők alapfunkciói
A különféle kisvállalati jelszókezelőktől elvárjuk, hogy legalább az alábbiakat tudják:
- Biztonsági központ: Ebben az a jó, hogy áttekinthetjük jelszavaink erősségét. Például, ha vegyesen használunk erős és gyenge jelszavakat, akkor itt láthatjuk azokat erősségük szerint kategorizálva, lehetővé téve a megváltoztatandó jelszavak gyors áttekintésére..
- Többeszközös szinkronizáció: A kisvállalatokban nem ritka, hogy több alkalmazottunk is van, ezért fontos, hogy mindegyikük összes eszközén (munkahelyi számítógépeken és mobileszközökön egyaránt) szinkronban lehessen tartani a jelszóadatbázist.
- Jelszavak megosztása: Ez is fontos szempont, mivel gyakran olyan jelszavakat írunk be, amelyekhez bizonyos alkalmazottaknak hozzáférést kell adnunk, viszont rajtuk kívül mások nem kaphatják meg azokat – ilyen például egy rendszergazdai belépés. Ekkor jön jól a beépített jelszómegosztási funkció, mellyel biztonságosan megoszthatók az ilyen korlátozott terjesztésű információk.
A jelszókezelők haladóbb szintű funkciói
Kezdésnek jók az előbb említett funkciók, viszont az egyes programok közötti különbséget, valamint a kisvállalkozások számára jónak és kiválónak számító programok közötti határt a különböző extrák jelentik. Ezek pedig az alábbiak:
- Adminisztrációs vezérlőpult: Alkalmazottaink kezelésére és felügyeletére pont erre van szükségünk. Egy jól használható admin panelen áttekinthetjük, hogy mikor és hol jelentkeztek be az egyes felhasználók, emellett az általuk használt eszközök típusát, valamint tevékenységeik naplózását is megtaláljuk itt..
- Külön tárolók: Egy nagyszerű jelszókezelő a munkahelyi tároló mellett saját személyes tárolót is biztosít alkalmazottainknak. Így magánjellegű adataikat is megvédhetik úgy, hogy azokat a munkahelyi adatoktól elszigetelten érhetik el.
- Hasznos bevezető folyamat: Bőven vannak gondok azzal, ha új rendszert kell megismertetni alkalmazottainkkal, hát még azzal, hogy teljesen megértsék annak működését. Ebben segíthet egy hasznos bevezetési folyamat – akár videós oktatóanyagról, akár személyes szakértői segítségről van szó, jelentősen megkönnyíti alkalmazottainknak a jelszókezelő megtanulását.
- Korlátlan számú eszköz használata: Egyes jelszókezelők csomagjai olyan kialakításúak, hogy felhasználónként csak 1-2 eszközt engednek. A legjobb programok viszont megengedik alkalmazottainknak, hogy tetszőleges számú eszközön használják. Így munkahelyi és személyes adataikat bárhonnan elérhetik.
Sophie Anderson